Skip to content
پسر دانش آموز در کلاس

تمیز کننده توالت دامستوس، آینده ای روشن برای بهداشت مدارس

بهداشت و نظافت مدرسه برای حفظ سلامت کودکان و همچنین تضمین آینده کشور امری اجتناب ناپذیر است. بچه های سالم با تمرکز بیشتری در مدرسه دانش کسب می‌کنند و در نهایت اولین قدم ها را برای شکستن چرخه فقر بر می دارند. به عنوان مثال بهداشت مدارس در ایالت آلوار هند سبب شد ثبت نام دختران یک سوم بیشتر شود و سطح تحصیلی پسران و دختران را تا ۲۵٪ بهبود بخشید.

زنان جوان با نداشتن دسترسی به دستشویی های تمیز رنج بی‌اندازه‌ای را تحمل می‌کنند. به همین منظور آکانکشای نوجوان ۵ سال را صرف ماموریتی برای ایجاد یک توالت برای هر خانواده در روستایش در غرب هند کرد. چرا؟ چون دخترها زندگی بهتر و آینده روشن تری خواهند داشت. از زمانی که این سرویس‌های بهداشتی در اختیار آنها قرار گرفت، تعداد بیشتری از دوستانش به مدرسه رفته‌اند و کمتر بابت مریضی غیبت کرده‌اند.

مشکل بزرگ فعلی این است که از هر سه مدرسه در دنیا یکی دسترسی به توالت ندارد - یا به دلیل اینکه اصلا هیچ توالتی وجود ندارد، یا توالت ها قابل استفاده نیستند و یا که بسیار کثیف هستند.

دامستوس برای تغییر این وضعیت، برنامه جهانی «توالتهای تمیزتر، آینده روشن تر» را در سطح مدارس ایجاد کرده است. برنامه ما توالت‌های غیر قابل استفاده را تمیز می‌کند و روی تغییر اصول رفتاری در میان سرایداران و معلمان و کودکان کار می کند تا آنها در دراز مدت، مزایای عادت به بهداشت سالم و توالت های تمیز را با مهارت‌های عملی برای حفظ و تامین نظافت مدرسه کسب کنند.

شرکای دامستوس با سازمان‌های غیردولتی و دولت‌های محلی و بنگاههای کشورهایی چون ویتنام، افریقای جنوبی، ترکیه، رومانی، لهستان، ایران، قزاقستان، مجارستان، فیلیپین، جمهوری چک و اسلواکی همکاری می کند تا به این برنامه دسترسی جهانی بخشیم.

ما متعهدیم که زندگی مردم جهان را از طریق بهبود در وضعیت بهداشت تغییر دهیم. بر اساس طرح زندگی پایدار یونیلیور، ما متعهد شده ایم که تا سال ۲۰۲۰ بتوانیم امکان دسترسی به توالت تمیز را برای ۲۵ میلیون نفر فراهم کنیم.

علاوه بر این بر اساس هدف طرح زندگی پایدار یونیلیور، ما متعهدیم با بهبود بخشیدن دسترسی به توالت‌های تمیز و ایمن در مدرسه، از کودکان حمایت کنیم. ما با استفاده از آموزش بهداشت و تغییر رفتار، اطمینان حاصل می‌کنیم که کودکان همواره تمیز می‌مانند.

دامستوس بهداشت بهتر و امکانات بهتر در زمینه سرویس‌های بهداشتی را برای میلیونها نفر در سراسر دنیا تا سال ۲۰۲۰ به ارمغان می آورد.

در ایران طرح دامستوس و مدارس بهداشتی از ابتدای سال ۹۵ کار خودش رو برای تجهیز و بازسازی سرویسِ بهداشتیِ تعدادی از مدارسِ مناطقِ محروم در ایران آغاز کرد. تا کنون بیش از ۳۵۰ هزار دانش‏آموز از این طرح بهره مند شدند و این طرح همچنان ادامه دارد .. دامستوس بخرید، و از طرح دامستوس و مدارس بهداشتی حمایت کنید.